Blog Alpintech.pl – kompedium wiedzy dla wspinaczy, turystów i pracowników wysokosciowych.
Blog Alpintech.pl – kompedium wiedzy dla wspinaczy, turystów i pracowników wysokosciowych.

Aplikacje na telefon, które świetnie sprawdzą się w górach!

Aplikacje na telefon w góry

 Jeśli chodzi o aplikacje na telefon, obecnie na rynku jest dostępna niezliczona ich ilość. Niezależnie od tego, czy lubimy biegać, gotować, lubimy słuchać muzyki, czy oglądać filmy, każdy na swoim smartphonie znajdzie coś dla siebie. A jeśli mowa o aplikacjach, to nie mogło zabraknąć również tych stworzonych specjalnie dla entuzjastów górskich wycieczek. Przedstawiamy zatem aplikacje, które naszym zdaniem, świetnie sprawdzą się na górskich szlakach!

Ratunek

Najbardziej znana i można powiedzieć, podstawowa aplikacja, którą powinien posiadać każdy, kto wybiera się na górskie szlaki.

Aplikacja pozwala na wysłanie wiadomości SMS do służb ratunkowych z informacją o lokalizacji osoby dzwoniącej oraz szybki kontakt telefoniczny. Aplikacja umożliwia kontakt ze Służbami Ratowniczymi działającymi w Polsce, w regionach górskich, czyli GOPR i TOPR i na obszarach wodnych, czyli WOPR i MOPR.

Dzięki tej aplikacji ratownicy w szybki sposób zyskają dane lokalizacyjne osoby poszkodowanej, z dokładnością do 3 m. Warto wspomnieć także o tym, że aplikacja została wyposażona w tzw.Książeczkę medyczną”, gdzie użytkownik może podać istotne dla niego fakty, na temat swojego stanu zdrowia. W trakcie zgłoszenia wypadku ratownik pyta o dane, które mogą zostać wcześniej wpisane do Książeczki Medycznej. Wyplenienie takiej książeczki, skróci czas wzywania pomocy, a także zabezpieczy poszkodowanego w sytuacji bardzo ciężkiego wypadku. Za pomocą aplikacji Ratunek, ratownik uzyska również informację o bieżącej mocy baterii w telefonie poszkodowanego.

Aplikacje na telefon w góry – Meteo ICM 

Meteo ICM, czyli prognoza pogody, którą posługuje się sam zakopiański TOPR, prezentując pogodę dla turystów w punkcie informacyjnym. Niezwykle dokładna i wiarygodna aplikacja pokazująca aktualne warunki pogodowe oraz te nachodzące, dla wybranej lokalizacji.

To, co dla wielu może stanowić problem w odbiorze oraz czytaniu danychto ich sposób prezentowania. Meto ICM korzysta bowiem ze specyficznych wykresów, które na pierwszy rzut oka wyglądają dość skomplikowanie. Wystarczy jednak poświęcić początkowo trochę czasu na rozszyfrowanie wszystkich danych, by później automatycznie czytać je bez większego problemu. Dzięki tym wykresom mamy dostęp do bardzo szczegółowej prognozy pogody, która w dodatku przez wielu uważana jest za najbardziej godną zaufania.

Aplikacje na telefon w góry – Mapa turystyczna

 Jeśli często planujesz górskie wycieczki, to doskonale wiesz, jak ważne jest korzystanie z mapy. Coraz częściej zdarza się jednak, że te papierowe mapy zastąpione są właśnie tymi w formie elektronicznej, a jedną z najczęściej wybieranych jest właśnie „Mapa Turystyczna”.

Prosta w obsłudze i intuicyjna aplikacja, które pomoże nam wybrać optymalną dla nas trasę górską oraz ułatwi nawigacje na trasie. Znajdziemy w niej wybrane pasma górskie w Polsce, Czechach i na Słowacji. Aplikacja wyświetla trasę, pokazuje jej dokładny przebieg oraz szacowany czas przebycia. Warto wspomnieć za pomocą aplikacji możemy także nagrywać swoje trasy. Aplikacja zapisze ich przebieg na mapie, długość oraz czas trwania. Aplikacja wyświetla także informacje o ciekawych miejscach znajdujących się w pobliżu oraz pokazuje opinie użytkowników na nich temat.

góry i aplikacje na telefon

Jedyną wadą aplikacji jest fakt, że do sprawnego działania potrzebuje połączenia z Internetem. Warto zatem mimo wszystko, posiadać pod ręką tradycyjną mapę turystyczną, gdyby nasz telefon odmówił nam posłuszeństwa.

Aplikacje na telefon w góry – Twój TPN

To aplikacja stworzona we współpracy z pracownikami Tatrzańskiego Parku Narodowego. Funkcjonalna aplikacja, która pozwala na poznanie ciekawych miejsc na terenie Tatr.

aplikacje na telefon

Posiada opis oraz zdjęcia najciekawszych szlaków górskich, oraz informacje o innych ciekawych miejscach w pobliżu. Podobnie jak Mapa Turystyczna, szczególnie przydatna przy planowaniu wycieczek. Co ciekawe, za pomocą aplikacji można pobrać mapę Tatr i okolicy, która działa nawet bez połączenia internetowego. Twój TPN pozwala na nagrywanie i zapisywanie przebytych szlaków, wraz ze zdjęciami oraz osobistymi notatkami.

aplikacje na telefon w góry

Aplikacja może się okazać również bardzo przydatna dla tych, którzy nie mają większego doświadczenia, poruszając się po górskich szlakach. Dzięki geolokalizacji można na bieżąco sprawdzić swoje położenie oraz to, czy poruszamy się właściwą trasą. Warto również zajrzeć do sekcji Artykułówgdzie znajdziemy przydatne informacje na temat bezpieczeństwa w górach. W aplikacji sprawdzimy także aktualne komunikaty turystyczne praz prognozę pogody dla najbliższych sześć dni z siedmiu stacji (Dolina Chochołowska, Dolina Kościeliska, Dolina Pięciu Stawów Polskich, Kasprowy Wierch, Morskie Oko, Zakopane, Łomnica).

Jeśli z kolei na szlaku zobaczymy coś niepokojącego (brak oznakowań, przeszkody) możemy w łatwy sposób wysłać alert, który poinformuje o problemie pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dzięki temu ułatwimy im prace i zadbamy o bezpieczeństwo swoje oraz innych. 

Czy Wy macie swoje propozycje aplikacji, które sprawdzają się podczas turystyki górskiej? Podzielcie się nimi z nami w komentarzu!

Autor: KP