Blog Alpintech.pl – kompedium wiedzy dla wspinaczy, turystów i pracowników wysokosciowych.
Blog Alpintech.pl – kompedium wiedzy dla wspinaczy, turystów i pracowników wysokosciowych.

Karabinki i różnice w kształtach – Podstawowy podział.

Istnieje kilka podstawowych podziałów karabinków ze względu na charakteryzujące je cechy. Prawdopodobnie najbardziej znanym i niezmiernie istotnym kryterium takiego rozróżnienia jest kształt karabinka. Ze względu na kształt, karabinki dzielimy przede wszystkim na owalne, D-kształtne i gruszkowate (HMS) oraz mniej znane trapezowe, delta oraz pół okrągłe. Druga zasadnicza linia podziału skupia się na materiale, z jakiego zbudowane są karabinki. W tym względzie stal i aluminium to podstawowe materiały używane do produkcji karabinków.

Mnogość karabinków na rynku jest w tym momencie porażająca, oferta jest bardzo zróżnicowana zarówno pod względem ceny, jakości, wzornictwa, jak i funkcjonalności. Podobno od przybytku głowa nie boli, ale wbrew temu stwierdzeniu odnalezienie się w takiej różnorodności bywa niełatwym zadaniem. Rzecz utrudnia dodatkowo fakt, iż wiele stron internetowych oraz publikacji nie oferuje klarownego kategoryzowania karabinków będących częścią szeroko pojętego, wertykalnego świata. Tak w sensie sportowym, jak i przemysłowym.

Poniższe pogrupowanie karabinków jest wyjściem naprzeciw potrzebom zarówno mniej, jak i bardziej zorientowanych klientów. Mam nadzieję, iż takie zestawienie karabinków ułatwi życie wielu ludziom i zaoszczędzi im czasu, który spędzić będą mogli w bardziej kreatywny bądź przyjemny sposób 🙂


Karabinki owalne.

karabinki RGK-1 Ridge Gear

Karabinki owalne mają prawdopodobnie najbardziej klasyczny, pierwotny kształt. Są bardzo poręczne, symetryczne w obu osiach. Owalny kształt karabinka powoduje równomierne rozładowanie siły obciążenia na oba jego ramiona (to z zamkiem i to bez zamka). Taki łącznik sprawdza się w znakomitej większości sytuacji, które spotykamy podczas prac z zakresu technik dostępu linowego czy w ratownictwie, a największy potencjał owalnych karabinków możemy obserwować podczas ich współpracy z krętlikami i bloczkami. Bardzo popularne w taternictwie jaskiniowym, sporadycznie wybierane przez wspinaczy górskich czy alpinistów.


Karabinki D-kształtne.

karabinki D-Shape Super Safe Keylock ISC
Karabinek D-Shape Super Safe Keylock ISC

Karabinki D-kształtne symetryczne (często używana nazwa z ang. D-shape) swym kształtem przypominają dosłownie literę D. Mają dużą wytrzymałość ze względu na kumulowaniu się siły obciążenia na dłuższym ramieniu (korpusie), które jest wytrzymalsze niż ramię z zamkiem. Posiadają z reguły dość duży prześwit. Karabinki D-kształtne asymetryczne są w górnej części nieco szersze niż w dolnej. Jeszcze bardziej zwiększa to prześwit, a co za tym idzie, nadaje karabinkowi dodatkowego waloru użytkowego. Minusem jest zwiększenie gabarytów, ale w związku z przewagą zalet są one znacznie popularniejsze niż wersja symetryczna. Karabinki D-kształtne znajdują świetne zastosowanie do wpinania przyrządów zjazdowych, a także podczas budowy skomplikowanych układów asekuracyjnych oraz związanych z transportem ludzi i ładunków. Jedno z must have alpinistów przemysłowych, arborystów i ratowników. Niektóre wersje rewelacyjnie spisują się także w lonżach i są stosowane do protekcji na via ferratach, podczas wspinaczki górskiej i jaskiniowej.


Karabinki HMS.

karabinki HMS aluminiowy K-9 SL Kaya Safety
Karabinek HMS aluminiowy K-9 SL Kaya Safety

Karabinki o kształcie gruszkowym mają bardzo szerokie zastosowanie. Dlatego gruszkowe, gdyż najzwyczajniej ich kształt przypomina kształt owocu gruszki. Zaliczamy do nich przede wszystkim karabinki typu HMS. Wzięły one swoją nazwę od niemieckiego słowa „Halbmastwurf” oznaczającego węzeł półwyblinkę.

Karabinki HMS posiadają duży prześwit oraz sporo miejsca wewnątrz po zamknięciu zamka. Świetnie sprawdzają się we współpracy z wszelkimi przyrządami asekuracyjnymi stosowanymi przez wspinaczy skałkowych, górskich czy alpinistów. Karabinki HMS ze względu na prześwit i wszechstronność znajdują także stałe miejsce w ekwipunku techników dostępu linowego i ratowników.


Karabinki trapezowe (trapezoidalne),
delta, pół okrągłe.

karabinki Quadro Edelweiss
Karabinek Quadro Edelweiss

Istnieje kilka innych, mniej standardowych kształtów karabinka. Wachlarz wyboru jest tutaj mniejszy, gdyż zakres ich zastosowania również jest węższy. Zaliczymy do nich przede wszystkim karabinki trapezowe, delta oraz pół okrągłe. Karabinki takie służą przede wszystkim do łączenia dolnej części uprzęży z „topem”, montażu (wpięcia) piersiowych przyrządów zaciskowych oraz łączenia uprzęży jaskiniowych czy ratowniczych. Znajdują także zastosowanie podczas budowy stałych stanowisk i systemów asekuracyjno-zjazdowych.


Karabinki sprzętowe.

karabinki  Carryabiner Grivel
Karabinek Carryabiner Grivel

Dodatkową, osobną grupę stanowią karabinki narzędziowe. W większości mają one kształt podobny do odwróconego do góry nogami karabinka D-kształtnego. Taki karabinek to nierzadko bardzo przydatny element ekwipunku. W odróżnieniu od opisanych wyżej łączników nie stanowią one SOI i nie mogą być wykorzystywane jako element systemów powstrzymywania przed upadkiem, do zjazdów etc.

Do produkcji karabinków sprzętowych często stosowane jest tworzywo sztuczne (są dzięki temu znacznie lżejsze od metalowych):


Karabinki – haki MGO.

karabinki MGO 60 OPEN Petzl
Karabinek MGO 60 OPEN Petzl

Karabinki MGO to specjalistyczne karabinki używane w pracach na wysokości i dostępie linowym. Charakteryzuje je duży prześwit oraz bezpieczny i intuicyjny zamek z automatyczny blokadą. Najczęściej stosowaną, ogólnie funkcjonującą nazwą jest „hak MGO„. Tego typu karabinki stosuje się głównie do asekuracji na różnego rodzaju konstrukcjach stalowych, kratownicach, drabinach przemysłowych etc.


Karabinki z zamkami automatycznymi:

karabinki k-ADVANCE K-4 KL Kaya Safety
Karabinek K-ADVANCE K-4 KL Kaya Safety

Mniejszym odpowiednikiem haków MGO są dwuakcyjne, automatyczne karabinki. Obok zastosowań przemysłowych, stanowią one często zakończenie lonży do asekuracji na via ferratach.

Bezpowrotnie minęły czasy, gdy problemem był brak karabinków. Można powiedzieć, że sytuacja wręcz się odwróciła, ale dokonując racjonalnych wyborów, mamy szansę skonfigurować idealne rozwiązania względem podejmowanych aktywności. Cieszmy się więc z mnogości barw, kształtów oraz cen ; ) Z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.


Przykłady karabinków z wybranymi zamkami


Karabinek owalny, zakręcany (Screw Lock):


Karabinek owalny, Twist-Lock (dwutaktowy):


Karabinek owalny, Triact-Lock (trójtaktowy):


Karabinek D-kształtny, zakręcany (Screw-Lock):


Karabinek D-kształtny, Twist-Lock (dwutaktowy):


Karabinek D-kształtny, Triact-Lock (trójtaktowy):


Karabinek HMS, zakręcany (Screw-Lock):


Karabinek HMS, Twist-Lock (dwutaktowy):


Karabinek HMS, Triact-Lock (trójtaktowy):Karabinek trapezowy Twist-Lock (dwutaktowy):


Karabinki zakręcane w kształcie delta:


Karabinek, pół okrągły, zakręcany (Screw-Lock):

Dość wąski (ale np. dla speleologów i ratowników ważny) segment karabinków to karabinki pół okrągłe:


Karabinek, pół okrągły Triact-Lock (trójtaktowy):


Karabinki sprzętowe:


Haki MGO:

Tango Kong, K-Advance Climbing Technology, K-Advance Shell Climbing Technology, K-Advance Top Shell Climbing Technology grey, K-Advance Climbing Technology lobster pomarańczowy, K-Advance K-4 KL Kaya Safety, Eashook Open Petzl, Swivel Snaphook Double Action ISC .

Karabinki akcesoryjne.

Karabinek brelok Key 514 gruszka Climbing Technology karabinki
Karabinek brelok Key 514 gruszka Climbing Technology

Nierzadko – w pracy czy wspinaczce rekreacyjnej- pojawia się potrzeba podwieszenia bądź przypięcia niewielkich przedmiotów takich jak woreczek na magnezję, woreczek narzędziowy, klucze itp. Świetnie nadają się do tego lekkie, małe karabinki pomocnicze. Nie służą one do asekuracji ani troczenia cięższych przedmiotów, ponieważ ich wytrzymałość jest relatywnie niska i nie posiadają one zwykle żadnych atestów.

Różnokształtne karabinki (breloki) pomocnicze, aluminiowe):

Karabinek miniD Anodyzowany KONG
Karabinek miniD Anodyzowany KONG

Micro O Edelrid, Serce Corazon Edelrid, Mini Pear Singing Rock anodized, Key 504 gruszka Climbing Technology, Key 514 gruszka Climbing Technology, Key 518 D-kształtny Climbing Technology, Key 505 gruszka Climbing Technology, miniD Anodyzowany Kong, miniD srebrny Kong.

Autor: Konrad „Dziku” Rejdych