Blog Alpintech.pl – kompedium wiedzy dla wspinaczy, turystów i pracowników wysokosciowych.
Blog Alpintech.pl – kompedium wiedzy dla wspinaczy, turystów i pracowników wysokosciowych.

Sprzęt na via ferratę Część 2 – uprząż, kask i rękawice.

W poprzedniej części artykułu skupiliśmy się na jednym z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych elementów wyposażenia na via ferraty, czyli na lonżach. Nie jest to jednak wszystko, czego potrzebujemy do bezpiecznego poruszania się po „drogach żelaznych”. Nie mniej istotnymi elementami ekwipunku są uprząż, kask, rękawice, a nawet odpowiednie buty. Jak zatem je wybrać sprzęt i czym się kierować przy jego zakupie? Podpowiadamy!

Jak wybrać uprząż na via ferratę?

Sprzęt na via ferratę

Powszechnie uważa się, że na via ferrate można wziąć ze sobą praktycznie dowolną atestowaną uprząż wspinaczkową. I rzeczywiście coś w tym jest. Istnieją jednak pewne cechy uprzęży, które na via ferratach będą bardziej praktyczne, o czym warto pamiętać. Jednym z najważniejszych aspektów jest waga uprzęży. Dobrze, jeśli jest ona niewielka, ponieważ w uprzęży spędzimy co najmniej kilka ładnych godzin i nie powinna nam ona w żaden sposób ciążyć. Kolejna ważna kwestia to wygoda. Uprząż nie powinna w żaden sposób krepować naszych ruchów i być dobrze dopasowana do naszego ciała. I tym przypadku chodzi przede wszystkim o nasz komfort. W przypadku osób dorosłych najwygodniejsze będą uprzęże biodrowe, w przypadku najmłodszych amatorów via ferrat warto rozważyć stosowanie uprzęży pełnych typu „pajączek”.

Sprzęt na via ferratę porady

Uprzęże projektowane specjalnie z myślą o „drogach żelaznych” to przede wszystkim modele o bardzo prostej konstrukcji. W przeciwieństwie do uprzęży przeznaczonych do wspinaczki górskiej czy skałkowej nie muszą być wyposażone w piankowe pasy i gwarantować wygody podczas „zwisu”. Na via ferratach zazwyczaj uprzęży w ogóle nie obciążamy lub czynimy to bardzo sporadycznie. Modele przeznaczone na „drogi żelazne” są też z reguły wyposażone w mniejszą ilość szpejarek. Jest to bezpośrednio podyktowane mniejszą ilością ekwipunku, który przy sobie nosimy. Modele ferratowe są wyposażone zazwyczaj w jedno kolucho, do którego wpinamy lonżę (węzeł „główka skowronka” lub integralny karabinek w zależności od zaleceń producenta) zamiast dwóch koluch i łącznika jak w przypadku modeli wspinaczkowych. Minimalizuje to ryzyko nieprawidłowego montażu lonży, czyniąc całą operację bezpieczną i intuicyjną. Pamiętajmy, że uprząż musi być w dobrym stanie technicznym! Podobnie jak w przypadku lonży, odradzamy z korzystania z uprzęży pochodzących z wypożyczalni. Nigdy nie możemy być pewni, jak korzystali z nich poprzedni użytkownicy.

Jakie modele uprzęży na via ferratę polecamy?

Corax Petzl

Kultowy model uniseksowej uprzęży wspinaczkowej, przeznaczony do wszystkich sportowych aktywności wertykalnych, niezależnie od pory roku. Niesamowicie wygodna i wszechstronna konstrukcja. To, co czyni uprząż Corax wyjątkową to jej szkielet, który pozwala na optymalne rozłożenie ciężaru, pozostawiając olbrzymią swobodę ruchu. Zaopatrzona w świetnie rozlokowane uchwyty sprzętowe. Regulowana za pomocą czterech bezpiecznych klamer, dzięki czemu dopasujemy ją bez względu na ilość noszonej odzieży. Dostępna w dwóch praktycznych rozmiarach.

ASCENT Climbing Technology

Sprzęt na via ferratę uprząż


Doskonała uprząż wspinaczkowa włoskiego producenta. Dzięki wykonaniu z najwyższej jakości materiałów oraz T-kształtnemu łączeniu pętli udowych zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Wewnętrzna strona wyłożona przyjemnymi w dotyku, oddychającymi oraz szybkoschnącymi panelami, pozwala na zachowanie wysokiego poczucia komfortu. Regulowana za pomocą czterech klamer szybkiego zapinania, które pozwalają na idealne dopasowanie modelu do naszej budowy ciała. Lekki i bardzo uniwersalny model uprzęży. Produkowana w trzech rozmiarach i w wersji Junior (dla najmłodszych).

Discovery Climbing Technology

Jeśli poszukujemy klasycznej uprzęży na via ferraty, a nasz budżet nie jest astronomiczny, to Discovery będzie modelem idealnym. W pełni regulowana bardzo lekka uprząż biodrowa o prostej, wytrzymałej konstrukcji. Zaopatrzona w jeden uchwyt sprzętowy służący do deponowania karabinków z lonży, podczas gdy nie jest ona używana. Punkt wpinania w formie kontrastowego kolucha: minimalizuje ryzyko błędów podczas wiązania. Konstrukcja pasa biodrowego i pętli udowych gwarantuje nam dużą swobodę ruchów. Wyposażona w trzy klamry, które zapewniają intuicyjną i szybką regulację. Discovery waży zaledwie 350 gramów i jest dostępna w jednym, uniwersalnym rozmiarze.

Sprzęt na via ferratę Jak wybrać kask ?

Sprzęt na via ferratę

Tak jak w przypadku uprzęży, tak i w przypadku kasku, powinniśmy kierować się przede wszystkim naszą wygodą. Ważne, aby kask był lekki i dobrze dopasowany. Ponieważ na via ferraty wybieramy się zazwyczaj latem, pamiętajmy o tym, aby kask posiadał odpowiedni system wentylacji, co z pewnością docenimy w upalne dni.  Z tego względu warto również rozważyć zakup modelu w jasnej kolorystyce. Zdecydowanie przyda się również mocowanie na latarkę czołową. Z uwagi na specyfikę pokonywanego terenu, atestowany kask wspinaczkowy jest niezbędnym elementem ekwipunku na via ferraty! Oferta jest bardzo bogata, a wybór kasku uwarunkowany naszą anatomią i preferencjami.

Sprzęt na via ferratę – Jakie modele kasków polecamy?

Skywalker Mammut

Sprzęt na via ferratę kask mammut


Klasyczny, bardzo dobrze wentylowany i wszechstronny kask wspinaczkowy. Cechuje go duża ergonomia i wytrzymałość. Bardzo dobrze osłania całą głowę, co jest istotne w przypadku poruszania się w terenie o dużej kruszyźnie. Konstrukcja oparta o skorupę zewnętrzną z tworzywa sztucznego i wewnętrzną z pianki EPS zapewnia wysokie bezpieczeństwo dzięki skutecznemu absorbowaniu energii ewentualnego udaru. Waży 380 g. System wentylacji oparty o 8 dobrze rozmieszczonych otworów. Na skorupie znajdziemy specjalne mocowanie na latarkę czołową. Kask łatwo dopasujemy do praktycznie każdego kształtu głowy za pomocą pasków i pokrętła mikrometrycznego. Frasunek wyposażony w wygodną wyściółkę, którą możemy odpiąć i wyprać. Skywalker jest również modelem bardzo przystępnym cenowo, dlatego cieszy się dużą popularnością. Kilka kolorów, rozmiar uniwersalny.

Wall Rider Mammut

Ultralekki kask nowej generacji. Waży zaledwie 245 gramów i praktycznie nie czuć go na głowie. Oparty o lekką skorupę z pianki EPS wzmocnionej w newralgicznych miejscach panelami z twardego ABS-u. Pozwala na zachowanie nadzwyczaj wysokiego komfortu i bezpieczeństwa. Duże otwory wentylacyjne zapewniają idealną cyrkulację powietrza, co docenimy w długie letnie dni, podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. Na skorupie zewnętrznej znajdziemy wygodne mocowania przeznaczone do wpinania latarki czołowej. Regulacja kasku jest możliwa za pomocą specjalnego paskowego systemu dopasowania, który jest nie tylko dokładny i skuteczny, ale również bardzo lekki. Wall Rider Mammut jest dostępny w dwóch praktycznych rozmiarach.

Jak wybrać rękawice na viaferrate?

Sprzęt na via ferratę rękawice

Ponieważ na drodze typu via ferrata znaczną część odcinków będziemy pokonywać, podciągając się na metalowych elementach, a i skały w znanych rejonach nie należą do gładkich, warto zadbać o ochronę naszych rąk. Do tego celu najlepiej sprawdzą się dedykowane rękawice wspinaczkowe, które w odróżnieniu od innych modeli będą posiadały antypoślizgowy i wzmocniony materiał po wewnętrznej stronie dłoni. Ważne, aby był to materiał wysokiej jakości i oddychający, dobrze sprawdzają się różnego typu skóry. Stretchowe wstawki poprawią cyrkulację powietrza i ograniczą pocenie. Tak jak i pozostała część wyposażenia, tak i rękawice powinny być dobrze dopasowane i wygodne, aby gwarantować sprawne operowanie dłońmi i ułatwiać przepinanie karabinków z lonży. W przypadku rękawic stricte na via ferraty warto rozważyć zakup wersji posiadającej odsłonięte końcówki palców (tzw. half-finger).

Sprzęt na via ferratę – Jakie modele rękawic polecamy ?

Sprzęt na via ferratę rękawice bez palców

Powszechnym uznaniem i dużą popularnością cieszą się dwa modele rękawic: Crag firmy Black Diamond i Porodi firmy Mammut. Oba modele zostały zaprojektowane do asekuracji, zjazdów na linie oraz poruszania się po via ferratach. Oba modele zostały oparte o skórę ze specjalnymi wzmocnieniami w newralgicznych miejscach, stretchowe panele z wierzchu dla poprawienia cyrkulacji powietrza oraz zapinane na rzep mankiety umożliwiające idealne dopasowanie. Wyposażono je ponadto w specjalne uszka do wpinania za pomocą karabinka do uprzęży (zapobiegają przed zgubieniem), a także frotowe wstawki na kciukach umożliwiające ocieranie potu z czoła. Rękawice Crag są dostępne w rozmiarach od XS do XL oraz wersji Half-Finger i zwykłej. Pordoi są modelem pozbawionym okrycia palców i produkowanym w bardziej precyzyjnej rozmiarówce.

Sprzęt na via ferratę rękawice mammut

Sprzęt na via ferratę – Co jeszcze może się przydać ?

Aby móc odpocząć, producenci lonży przewidzieli możliwość wpinania się za pomocą specjalnego punktu w absorberze, bezpośrednio do stałych elementów zabezpieczenia ferraty. W tym celu należy użyć karabinka dostępnego poza zestawem. Warto wybrać model o dużym prześwicie i automatycznym zamku Twist-Lock taki jak na przykład Harpy HMS firmy Ocun. W ten sposób możemy także bezpiecznie wykonywać widowiskowe zdjęcia swoim towarzyszom pokonującym „żelazną drogę”.

Sprzęt na via ferratę karabinki

Bywają ekstremalnie trudne via ferraty, na których obok lonży niezbędne jest użycie dodatkowego sprzętu takiego jak własna lina, karabinki, ekspresy i pętle. Ponieważ duża ilość sprzętu może nas znacznie obciążyć i tym samym utrudnić nam poruszanie się, po raz kolejny pamiętajmy o tym, aby był on nie tylko bezpieczny, ale i przystępny wagowo. Jeśli chodzi o liny, wybierzmy raczej te pojedyncze i lekkie jak przykładowo Ace marki Gilmonte.

Sprzęt na via ferratę lina

Ponieważ nigdy nie wiemy jak długo zajmie nam pokonywanie danej drogi, nie pozwólmy się zaskoczyć. Na wszelki wypadek miejmy w plecaku dobrą latarkę. Od lat na rynku przodują czołówki Petzla, które charakteryzują się dużą funkcjonalnością i mocnym światłem. Modeli do wyboru mamy wiele, od najprostszej czołówki Tikkina, poprzez Tikke do modeli zaawansowanych jak Actik Core czy Reactik.

Sprzęt na via ferratę czołówka

Na sam koniec kilka słów o butach. Z pewnością kiepskim pomysłem jest korzystanie z adidasów bądź butów do biegania. Odradzamy też wybieranie się na via farratę w tradycyjnych, wysokich butach trekkingowych. Najlepiej sprawdzą się buty podejściowe o charakterze technicznym. Wybór na rynku jest spory, my szczególnie polecamy model Dragontail MNT, dobrze znanej i cenionej marki Garmont. Ze względu na niską wagę i odpowiednią sztywność doskonale sprawdzą się na via ferratach. Sama konstrukcja buta pozwoli na łatwe i bezpiecznie pokonywanie nawet większych trudności skalnych.

Sprzęt na via ferratę buty garmont

Na koniec pozostaje nam życzyć Wam bezpiecznych i udanych eksploracji!

Tekst: KP