Blog Alpintech.pl – kompedium wiedzy dla wspinaczy, turystów i pracowników wysokosciowych.
Blog Alpintech.pl – kompedium wiedzy dla wspinaczy, turystów i pracowników wysokosciowych.

Test butów trekkingowych Dynamic GTX Chiruca.

Jesień to idealny czas na górskie trekkingi. Na szlakach nie ma już wycieczek szkolnych ani wakacyjnych​ ​turystów.​ ​Można​ ​więc​ ​cieszyć​ ​się​ ​ciszą,​ ​spokojem​ ​i​ ​obcowaniem​ ​z​ ​naturą. Jednakże jesienią pogoda w ciągu dnia jest zmienna. Rano bywa zimno, trawa i skały są mokre, w południe grzeje słońce i jest bardzo ciepło, a wieczorem może już padać ulewny deszcz. Co więcej, dzień jest coraz krótszy i szybko robi się ciemno więc lepiej mieć odpowiednie tempo marszu. W takich warunkach najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie. Dlatego, aby wypad w góry był udany bezwzględnie musimy mieć dobre buty.

Wybór odpowiedniego obuwia to podstawa i powinno się mieć świadomość, że w tym przypadku nie należy kierować się zasobnością portfela, a ich dopasowaniem do stopy i osobistych potrzeb. Jeśli jednak nie potrafimy wybrać czy będziemy chodzili po wysokich górach typu alpejskiego czy po pagórkach, lub wręcz przeciwnie, doskonale wiemy, że potrzebne nam są buty uniwersalne, które sprawdzą się w różnych warunkach wówczas powinniśmy​ ​wybrać​ ​buty​ ​​Chiruca​ ​Dynamic​.

Chiruca to marka obuwia znana od 1914 roku, którą produkuje pochodząca z Hiszpanii firma Calzados Fal. Nie da się ukryć, że ponad 100 lat doświadczenia w produkcji butów sprawiło, iż modelowi ​Chiruca Dynamic ​praktycznie nic nie można zarzucić. Są to buty wręcz​ ​idealne,​ ​które​ ​sprawdzą​ ​się​ ​podczas​ ​wędrówek​ ​górskich​ ​od​ ​wiosny​ ​do​ ​jesieni. Sama marka obchodzi w tym roku swoje 20 lecie obecności na rynku Polskim, z czym związany jest konkurs.

Podstawą każdego buta jest oczywiście podeszwa.W tym konkretnym modelu wykonano ją z materiału ​Vibram® Fusion CNR dzięki czemu sprawdzi się ona na każdym rodzaju podłoża. Nie dość, że ma świetna przyczepność to jeszcze jest ​antypoślizgowa​. Doceni to każdy komu przyjdzie chodzić po wilgotnych wapieniach np. w Tatrach Zachodnich. Co więcej, podeszwa ta jest elastyczna i ​absorbuje wstrząsy​, co przy wielogodzinnym marszu jest wręcz zbawienne dla komfortu naszych stóp. Warto też wspomnieć, że bieżnik (tzw. traktor) tej podeszwy został tak zaprojektowany, aby ​sam się oczyszczał​. Oczywiście doceni to każdy kto lubi mieć czyste buty jednak ma to o wiele bardziej fundamentalne znaczenie. Dzięki temu, że błoto, które dostaje się w zagłębienia podeszwy samo z nich wypada unikniemy niezwykle niebezpiecznych sytuacji spowodowanych poślizgnięciem się. Vibram® Fusion CNR ma jeszcze jedną ważną zaletę – jest bardzo ​trwały i wytrzymały​. Nawet gdy w górach spędza się każdy weekend, a w butach tych dodatkowo chodzi się po mieście​ ​nie​ ​trzeba​ ​się​ ​martwić,​ ​że​ ​Chiruca​ ​Dynamic​ ​po​ ​jednym​ ​sezonie​ ​będą​ ​do​ ​wymiany.

Kolejnym elementem butów niezbędnym omówienia jest cholewka. Chodząc w butach Chiruca Dynamic ma się wrażenie, że ich projektanci pomyśleli o wszystkim o czym należało. Po pierwsze połączyli uniwersalny i wodoodporny ​nubuk z odporną na przetarcia i pokrytą teflonem ​Cordurą​® dodatkowo zaimpregnowaną środkiem ​Scotchgard™3M​, a całość podszyli membraną ​Gore-Tex​®. Co my dzięki temu zyskaliśmy? Buty, które nie przemakają gdy chodzi się w czasie deszczu, po mokrej trawie, a nawet długi czas wzdłuż strumienia! Stopy w tych butach mają komfortowe warunki również w ciepłe dni gdyż Gore-Tex umożliwia swobodne odprowadzanie potu i nadmiernej ilości ciepła. Warto też dodać, że miks nubuku z Cordurą sprawił iż buty te są lekkie (jeden waży 638 g) co jest niezwykle istotne podczas całodziennych wędrówek. Dodatkową zaletą cholewki w butach Chiruca Dynamic jest jej wysokość, która chroni staw skokowy przed wszelkimi urazami. Na uwagę zasługuje także język, który od wewnątrz pokryty jest jednym kawałkiem Gore-Texu wraz z całą resztą buta. Brak szwów sprawia, że nawet gdy stopa nam napuchnie po wielu godzinach trekkingu nic nas nie będzie uwierało i obcierało. Dodatkową zaletą jest fakt, że język z resztą cholewki połączony jest fałdami Cordury, które chronią wnętrze buta przed dostaniem​ ​się​ ​wody.

Kupując buty często nie zastanawiamy się nad takim detalem jak sznurówki. Jednak doświadczony miłośnik gór wie jak ważne jest, aby nawet one były odpowiednie. Nie ma bowiem nic bardziej irytującego jak rozwiązujące się co chwilę sznurowadła, które w wysokich górach mogą być wręcz niebezpieczne. W butach Chiruca Dynamic sznurówki wykonane są z wodoodpornego poliestru o wysokiej odporności na zerwanie i zużycie. Są sprężyste i elastyczne, a do tego chropowate dzięki czemu raz zawiązane nie rozwiążą się. Warto też wspomnieć, że znajdujące się w środkowej i górnej części cholewki haczyki wykonane są z solidnego metalu, który nie odgina się przy mocnym sznurowaniu, a nawet zahaczeniu​ ​jednym​ ​butem​ ​o​ ​drugi.


Podsumowując ​buty Chiruca Dynamic sprawdzą się równie dobrze w czasie trekkingów po Wysokich Tatrach czy Alpach, co w trakcie spacerów po Bieszczadach. Dzięki wodoopdpornej i oddychającej cholewce będą idealne do chodzenia w słoneczne jak i deszczowe dni. Natomiast rewelacyjna podeszwa sprawi, że będziemy się czuli pewnie i bezpiecznie nie tylko na suchym i chropowatym podłożu, ale także na wyślizganych i wilgotnych skałach wapiennych. Jest to połączenie komfortu i najnowszych technologii outdorowych​ ​z​ ​ciekawym​ ​designem.

Wygodne buty to podstawa szczególnie gdy do przejścia ma się spoko kilometrów, a na plecach dźwiga się dodatkowe kilogramy. Jednak pamiętajcie, że aby w pełni skorzystać z właściwości treków trzeba o nie odpowiednio dbać o czym piszemy tutaj. Warto też zaopatrzyć się w odpowiednie skarpety. O tym, które my Wam polecamy przeczytacie w kolejnym​ ​tekście​ ​:)

 

Autor: Dominika Kustosz