Blog Alpintech.pl – kompedium wiedzy dla wspinaczy, turystów i pracowników wysokosciowych.
Blog Alpintech.pl – kompedium wiedzy dla wspinaczy, turystów i pracowników wysokosciowych.

Zawsze sucho, czyli impregnacja odzieży

Jaki impregnat do odzieży wybrać?

Aktywności outdoorowej od zawsze towarzyszą zmienne warunki atmosferyczne. Bez względu na to czy jesteś turystą, wspinaczem czy pracujesz na wysokościach deszcz i wiatr są Twoim przeciwnikiem. Gdy w 1976 roku pojawiła się pierwsza tkanina z logiem Gore rozpoczęła się rewolucja w zakresie ubioru stosowanego w trudnych warunkach. Mimo doskonałej technologii jaką obecnie wykorzystują producenci odzieży, nie da się zapewnić idealnej trwałości warstwy, która jako pierwsza ma kontakt z deszczem i wilgocią.
Mowa o powłoce DWR (durable water repellent), którą należy co pewien czas odświeżyć.
To chemicznie naniesiony preparat zwiększający napięcie powierzchniowe i ułatwiający spływanie kropel po zewnętrznej warstwie np. kurtki.
Niestety ze względu na swoje właściwości impregnacja DWR nie jest trwała. Należy ją regularnie odnawiać.

Granger’s -nieco historii.

Jest 1937 rok, w Wielkiej Brytanii, w mieście Watford powstaje mała firma, która zajmuje się impregnacją namiotów dla wojska. Zbierając doświadczenia w trakcie Drugiej Wojny Światowej, rozwijana jest technologia ochrony przed wilgocią.

post-192-1257474118
W 1947 roku debiutuje pierwszy na świecie impregnat wytwarzany w oparciu o wodę.
Gdy w 1953 roku Hillary i Tenzing stawali na szczycie Everestu ich ekwipunek był zabezpieczony Granger’sem.
Po niemal 80 latach produkty z zieloną żabką w logo są jednymi z najczęściej kupowanych przez klientów sklepów outdoorowych na całym świecie. Doskonała jakość i świetna wydajność idą w parze z dbaniem o środowisko.
Firma jako jedyna w tym segmencie posiada znak bluesign® świadczący o ekologii tak procesów, jak i produktów.

Jak impregnujemy odzież?

Wraz z używaniem technicznej odzieży brudzi się ona i pokrywa substancjami, które znacznie obniżają jej właściwości ochronne. Tłuszcz, kurz i inne zabrudzenia bezwzględnie należy usunąć, oczywiście przestrzegając instrukcji dostarczonej przez producenta.

Pranie ulubionej kurtki w niewłaściwym detergencie może zakończyć się jej uszkodzeniem. Jedynie delikatne, specjalnie przygotowane środki pozwalają na właściwe wypranie.

grangers1

Performance Wash to delikatny detergent zalecany do odzieży z membraną Gore-Tex usuwa zabrudzenia i odświeża.  Butelka wystarczy  naprawdę na długo ;]

768e151cc51df54945355ff2b4bf2a25

Nieco innym środkiem jest Clothing wash+repelktóry jest jednocześnie środkiem piorącym i czyszczącym, jak i impregnatem. Co ciekawe, producent zaleca aktywować właściwości hydrofobowe za pomocą żelazka lub suszarki bębnowej. Niewątpliwie specyfik ten znacznie upraszcza cały proces dbania o odzież techniczną.

Flagowym produktem Granger’s jest Xtreame RepelTen doskonały impregnat oparty o technologię APT. To zupełnie nowe podejście oparte o zastosowanie sylikonu znacznie wpływa na ekologię. Eliminuje to konieczność stosowania szkodliwych fluorokarbonów, stanowiących podstawę innych impregnatów.

Preparat nanosi się wygodnym atomizerem i pozostawia do wyschnięcia. Prościej chyba już się nie da!

9ceec4c4f002545d473ec762e7f6c8c9

Co daje impregnacja odzieży turystycznej?

Przede wszystkim komfort. Bycie przemoczonym do miłych nie należy, a tak własnie kończy się nie impregnując odzieży technicznej. Najlepsza nawet membrana nie pomoże, jeśli na jej powierzchni będzie pozostawała woda. Dobry impregnat pomaga zatem zachować najwyższe parametry ciuchów na których powinniśmy polegać. Innym aspektem jest trwałość, gdy płacimy niemałe pieniądze za wymarzony sprzęt, warto by posłużył jak najdłużej. Zadbajmy zatem o naszą outdoorową szafę, bo w dniu w którym będziemy moknąć, będzie za późno.

 

W następnej części przeczytacie o konserwacji obuwia.

 

grangers

Autor: AP