Karabinki - kształty, rodzaje, różnice.
Istnieje kilka podstawowych podziałów karabinków ze względu na charakteryzujące je cechy. Prawdopodobnie najbardziej znanym i niezmiernie istotnym kryterium takiego rozróżnienia jest kształt karabinka. Ze względu na kształt, karabinki dzielimy przede wszystkim na owalne, D-kształtne i gruszkowate (HMS) oraz mniej znane trapezowe, delta oraz półokrągłe. Druga zasadnicza linia podziału skupia się na materiale, z jakiego zbudowane są karabinki. W tym względzie stal i aluminium to podstawowe materiały używane do produkcji karabinków.
Mnogość karabinków na rynku jest w tym momencie porażająca, oferta jest bardzo zróżnicowana zarówno pod względem ceny, jakości, wzornictwa, jak i funkcjonalności. Podobno od przybytku głowa nie boli, ale wbrew temu stwierdzeniu odnalezienie się w takiej różnorodności bywa niełatwym zadaniem. Rzecz utrudnia dodatkowo fakt, iż wiele stron internetowych oraz publikacji nie oferuje klarownego kategoryzowania karabinków będących częścią szeroko pojętego, wertykalnego świata. Tak w sensie sportowym, jak i przemysłowym.
Poniższe pogrupowanie karabinków jest wyjściem naprzeciw potrzebom zarówno mniej, jak i bardziej zorientowanych klientów. Mam nadzieję, iż takie zestawienie karabinków ułatwi życie wielu ludziom i zaoszczędzi im czasu, który spędzić będą mogli w bardziej kreatywny bądź przyjemny sposób 🙂
Karabinki owalne.
Karabinki owalne mają prawdopodobnie najbardziej klasyczny, pierwotny kształt. Są bardzo poręczne, symetryczne w obu osiach. Owalny kształt karabinka powoduje równomierne rozładowanie siły obciążenia na oba jego ramiona (to z zamkiem i to bez zamka). Taki łącznik sprawdza się w znakomitej większości sytuacji, które spotykamy podczas prac z zakresu technik dostępu linowego czy w ratownictwie, a największy potencjał owalnych karabinków możemy obserwować podczas ich współpracy z krętlikami i bloczkami. Bardzo popularne w taternictwie jaskiniowym, sporadycznie wybierane przez wspinaczy górskich czy alpinistów.
Karabinki D-kształtne.
Karabinki D-kształtne symetryczne (często używana nazwa z ang. D-shape) swym kształtem przypominają dosłownie literę D. Mają dużą wytrzymałość ze względu na kumulowanie się siły obciążenia na dłuższym ramieniu (korpusie), które jest wytrzymalsze niż ramię z zamkiem. Posiadają one z reguły dość duży prześwit.
Karabinki D-kształtne asymetryczne są w górnej części nieco szersze niż w dolnej. Jeszcze bardziej zwiększa to prześwit, a co za tym idzie, nadaje karabinkowi dodatkowego waloru użytkowego. Minusem jest zwiększenie gabarytów, ale w związku z przewagą zalet są one znacznie popularniejsze niż wersja symetryczna.
Karabinki D-kształtne znajdują świetne zastosowanie do wpinania przyrządów zjazdowych, a także podczas budowy skomplikowanych układów asekuracyjnych oraz związanych z transportem ludzi i ładunków. Jedno z must have alpinistów przemysłowych, arborystów i ratowników. Niektóre wersje rewelacyjnie spisują się także w lonżach i są stosowane do protekcji na via ferratach, podczas wspinaczki górskiej i jaskiniowej.
Karabinek D Lock Steel Connector 50 kN Screw Lock Singing Rock
Karabinki HMS.
Karabinki o kształcie gruszkowym mają bardzo szerokie zastosowanie. Dlatego gruszkowe, gdyż najzwyczajniej ich kształt przypomina kształt owocu gruszki. Zaliczamy do nich przede wszystkim karabinki typu HMS. Wzięły one swoją nazwę od niemieckiego słowa „Halbmastwurf” oznaczającego węzeł półwyblinkę.
Karabinki HMS posiadają duży prześwit oraz sporo miejsca wewnątrz po zamknięciu zamka. Świetnie sprawdzają się we współpracy z wszelkimi przyrządami asekuracyjnymi stosowanymi przez wspinaczy skałkowych, górskich czy alpinistów. Karabinki HMS ze względu na prześwit i wszechstronność znajdują także stałe miejsce w ekwipunku techników dostępu linowego i ratowników.
Karabinki trapezowe (trapezoidalne), delta, półokrągłe.
Istnieje kilka innych, mniej standardowych kształtów karabinka. Wachlarz wyboru jest tutaj mniejszy, gdyż zakres ich zastosowania również jest węższy. Zaliczymy do nich przede wszystkim karabinki trapezowe, delta oraz pół okrągłe. Karabinki takie służą przede wszystkim do łączenia dolnej części uprzęży z „topem”, montażu (wpięcia) piersiowych przyrządów zaciskowych oraz łączenia uprzęży jaskiniowych czy ratowniczych. Znajdują także zastosowanie podczas budowy stałych stanowisk i systemów asekuracyjno-zjazdowych.
Karabinki sprzętowe.
Dodatkową, osobną grupę stanowią karabinki narzędziowe. W większości mają one kształt podobny do odwróconego do góry nogami karabinka D-kształtnego. Taki karabinek to nierzadko bardzo przydatny element ekwipunku. W odróżnieniu od opisanych wyżej łączników nie stanowią one SOI i nie mogą być wykorzystywane jako element systemów powstrzymywania przed upadkiem, do zjazdów etc.
Do produkcji karabinków sprzętowych często stosowane jest tworzywo sztuczne (są dzięki temu znacznie lżejsze od metalowych).
Karabinki - haki MGO.
Karabinki MGO to specjalistyczne karabinki używane w pracach na wysokości i dostępie linowym. Charakteryzuje je duży prześwit oraz bezpieczny i intuicyjny zamek z automatyczny blokadą. Najczęściej stosowaną, ogólnie funkcjonującą nazwą jest „hak MGO„. Tego typu karabinki stosuje się głównie do asekuracji na różnego rodzaju konstrukcjach stalowych, kratownicach, drabinach przemysłowych etc.
Karabinki z zamkami automatycznymi.
Mniejszym odpowiednikiem haków MGO są dwuakcyjne, automatyczne karabinki. Obok zastosowań przemysłowych, stanowią one często zakończenie lonży do asekuracji na via ferratach.
Wiele osób pokonujących via ferraty poszukuje jednak większych karabinków, łatwiejszych do chwycenia i otworzenia jedną ręką. Petzl wyszedł takim osobom naprzeciw z karabinkiem Vertigo Wire-Lock, opartym o nowatorską konstrukcję typu H, o dużym prześwicie oraz zaopatrzonym w wygodny i bezpieczny zamek automatyczny Wire-Lock.
Bezpowrotnie minęły czasy, gdy problemem był brak karabinków. Można powiedzieć, że sytuacja wręcz się odwróciła, ale dokonując racjonalnych wyborów, mamy szansę skonfigurować idealne rozwiązania względem podejmowanych aktywności.
Cieszmy się więc z mnogości barw, kształtów oraz cen 😉 Z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
Przykłady karabinków z wybranymi zamkami.
Karabinek owalny, zakręcany (Screw Lock):
Przykłady:
Pillar SG srebrny Climbing Technology Pillar SG anodowany CT
OK Screw Lock czarny Petzl
Ozone Screw Lock Singing Rock
Ozone Screw Lock Singing Rock czarny Osprey Screw
Lock Ocun czerwony
Pillar Pro SG yellow Climbing Technologyy
Oval Steel SG Skylotec
Oxan Screw Lock Petzl
Oxan Screw Lock Petzl czarny
Karabinek stalowy screwgate Oval Keylock Singing Rock
Karabinek Oval XL Lock screwlock Camp
Karabinek stalowy Oval 981 Camp
Karabinek Oval compact Bet Lock CAMP
Karabinek Oval K15 Aluminium Screw-Lock At Height
Karabinek stalowy Oval 981 Irudek
Karabinek owalny, Twist-Lock (dwutaktowy):
Karabinek owalny, Triact-Lock (trójtaktowy):
Karabinek D-kształtny, zakręcany (Screw-Lock):
Karabinek D-kształtny, Twist-Lock (dwutaktowy):
Karabinek D-kształtny, Triact-Lock (trójtaktowy):
Karabinek HMS, zakręcany (Screw-Lock):
Przykłady:
Link Edelweiss
Snappy CF SG Srebrny Climbing Technology
Snappy CF SG Pomarańczowy Climbing Technology
Snappy CF SG Czarny Climbing Technology
HMS Jet Edelweiss
Concept CF SG Climbing Technology srebrny
Bora Screw Lock Singing Rock
HMS William Screw Lock Petzl
HMS William Screw Lock Petzl czarny
HMS Attache Petzl szary
Shadow HMS Screw-Lock DMM – titanium/lime
Hector Singing Rock
Hector BC Bar Singing Rock czarny
Hector BC Bar Singing Rock
Atom Lock Camp green
Nimbus Lock Camp green
Core Lock Camp orange
PassO SC Screw Lock Skylotec grafitowy
Strike Screw II Edelrid oasis
Karabinek HMS, Twist-Lock (dwutaktowy):
Karabinek HMS, Triact-Lock (trójtaktowy):
Karabinek trapezowy Twist-Lock (dwutaktowy):
Karabinki zakręcane w kształcie oval/delta:
Przykłady:
Mailllon Delta Rapide
Maillon Oval Rapide
Maillon Delta 8mm Petzl
Karabinek półokrągły (Screw-Lock):
Dość wąski (ale np. dla speleologów i ratowników ważny) segment karabinków to karabinki półokrągłe:
Omni Screw Lock Petzl
Maillon Demi-Round stalowy ocynk. 10mm Rapide
Karabinek D kształtny Triad Screw Lock Camp
Karabinek D kształtny Triad 3lock Triact Lock Camp
Karabinki sprzętowe:
Haki MGO/karabinki z zamkami automatycznymi:
Przykłady:
FS 90 ALU MGO Skylotec,
MGO RGK-11 60mm Ridge Gear
MGO 60 OPEN Petzl
Giga MGO FS 110 Skylotec
MGO OPEN 60 mm Silverlight 984 Irudek – black
Hak zaczepowy aluminiowy MGO Silverlight 984 due-lock Irudek
Przykłady karabinków automatycznych:
K-Advance Climbing Technology,
K-Advance Shell Climbing Technology,
Eashook Open Petzl,
Eashook Open Petzl czarny.
Karabinki akcesoryjne:
Nierzadko – w pracy czy wspinaczce rekreacyjnej- pojawia się potrzeba podwieszenia bądź przypięcia niewielkich przedmiotów takich jak woreczek na magnezję, woreczek narzędziowy, klucze itp. Świetnie nadają się do tego lekkie, małe karabinki pomocnicze. Nie służą one do asekuracji ani troczenia cięższych przedmiotów, ponieważ ich wytrzymałość jest relatywnie niska i nie posiadają one zwykle żadnych atestów.
Przykłady:
Micro O Edelrid,
Serce Corazon Edelrid,
Key 504 gruszka Climbing Technology,
Key 514 gruszka Climbing Technology,
Key 518 D-kształtny Climbing Technology,
Key 505 gruszka Climbing Technology,
miniD Kong czarny,
miniD srebrny Kong,
Aranya Key Edelrid,
Hawk Wire Ocun.